CEVİZ YAĞI VE FAYDALARI

0
414

CEVİZ YAĞI VE FAYDALARI

Doğal bir antioksidan kaynağı olan ceviz yağı, gerek yemek yapımında gerekse tedavi amaçlı olarak çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalarda ceviz yağı kullanımı, bugün Irak topraklarının olduğu bölgede M.Ö 2000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Ceviz ağacı, ülkemiz dahil Dünya’nın pek çok yerinde yetişmektedir.

Ancak kullanım yaygınlığına dair kesin veriler henüz bilinmemektedir. Ceviz yağını aktar ve eczanelerden temin edebilirsiniz. Ceviz yağı fiyatı, gramaj, marka ve sıkım teknikliklerine bağlı olarak 10 ila 20 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Ceviz yağı günümüzde birçok kozmetik ürününün içeriğinde yer almaktadır. Buna bağlı olarak ceviz yağını doğrudan kullanabileceğiniz gibi bu kozmetik ürünleri kullanarak da etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Hormon dengeliyici özelliği bulunan ceviz yağı, hormon seviyelerinin dengede kalmasını sağlar.
Kolesterölü düşürür.
Müshil görevi görür.
Kan şekerini dengeler.
Romatizmal ağrıları dindirir.
Kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Bronzlaşmaya yardımcı olur.
Öksürük tedavisinde etkili sonuçlar verir.
Nasır tedavisinde kompres olarak kullanılır.
Boğaz, ağız boşluğu ve diş eti hastalıkları karşısında gargara olarak kullanılır.
Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
Sakinleştirici etkiye sahiptir.
Beynin çalışma fonksiyonlarını düzenler.
Regl kanamalarını düzenler ve dengeler.

Ceviz Yağının Cilde Faydaları

Yaşlanma karşıtı olarak nitelendirilen ceviz yağı, 17. yüzyıldan bu yana kırışıklık tedavisinde ceviz yağından sıkça yararlanılmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan ceviz yağı, oldukça güçlü bir antioksidandır. Ceviz yağının cilt üzerindeki etkileri günümüzde bilim tarafından da desteklenmiştir. İçeriğindeki amino asitler ve yüksek orandaki E vitamini sayesinde cildi onarır ve yumuşamasını sağlar. Cildin yıpranmasını önleyerek güçlenmesini sağlayan ceviz yağı, cildi yaşlanma etkilerine karşı koruma altına alır. Cilt sağlığı denilince akla ilk gelen bitkisel yağlardan biri olan ceviz yağı, cildi besler ve nemlendirir.

Cildi yıpranmaya karşı koruyan ceviz yağı, mantar enfeksiyonları karşısında da oldukça etkilidir. Ayak mantarı başta olmak üzere diğer mantar enfeksiyonu karşısında da etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Ceviz yağının reçetesiz satılan mantar ilaçları ile eş değer fayda sağladığı belirtilmektedir. Mantar yağını doğrudan mantarlı bölgeye uygulayabileceğiniz gibi sarımsak kullanarak etkisini arttırabilirsiniz. Mantar tedavisinde kullandığınız ceviz yağını mantara iyi gelen bitkiler ile güçlendirebilirsiniz. Toplumda sık rastlanılan cilt hastalıklarından biri olan egzama ve sedef hastalığının belirtileri ceviz yağı ile birlikte hafifletilebilir. Cildin yumuşamasını sağlayan ceviz yağı, egzama ve sedef hastalığında bitkisel çözüm niteliğindedir. Ancak ceviz yağını sorunlu bölgeye uygulamadan önce cildinizin küçük bir bölgesinde denemeli ve cildinizin tepkisini test etmelisiniz.

Ceviz Yağının Saça Faydaları

Cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığına da önemli katkılarda bulunan ceviz yağı, saç derisini besleyici özelliğe sahiptir. İçeriğindeki proteinler sayesinde saç derisini bakterilerden ve ölü hücrelerden arındıran ceviz yağı, aynı zamanda saçı nemlendirir ve dökülmesini önler. Saçı canlandıran ve sağlıklı görünmesini sağlayan ceviz yağı, saça doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek problemi karşısında oldukça etkili olan ceviz yağı, kepeği önleyici özelliğe sahiptir. Potasyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olan ceviz yağı, saçların daha çabuk uzamasını sağlar. Etkili bir sonuç almak isteyenlerin haftada iki kez banyodan önce saça masaj yapılarak uygulanması önerilmektedir.

Kullanım Şekli

Ceviz yağı tıpkı diğer bitkisel yağlar gibi ısıtılması önerilmeyen bir yağ çeşididir.
Tabii ceviz yağı içilir mi diye düşünüyor olabilirsiniz. İster için ister sürün. Tüm kullanımları fayda sağlar. Bu nedenle yenilmesi gerekiyor ise salata ve soslarda kullanılması uygun görülür. Fakat cilde etkisi olması isteniyorsa masaj yolu ile ilgili bölgeye tatbik edilerek de faydası görülebilir.
Eğer salatalarda kullanmak istemiyorsanız bir tatlı kaşığı olarak içmeniz de mümkün.
Lakin tadı hoşunuza gitmiyor ise her sabah bir bardak su içerisinde üç damla ceviz yağı ekleyerek de su olarak tüketebilirsiniz.
Tam olarak doğal bir ilaç olarak görülebilecek olan ceviz yağı her evde bulunması gereken bir yağ çeşididir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here